Pressje Pressje
626
BLOG

Wkrótce nowe Pressje: Zabiliśmy Proroka!

Pressje Pressje Kultura Obserwuj notkę 0

Już za dwa tygodnie w sprzedaży ukaże się nowa teka Pressji, poświęcona dziedzictwu JP2. Pokazujemy, że duchowe i intelektualne przesłanie Naszego Papieża zostało w Polsce kompletnie niezrozumiane, zignorowane lub wprost odrzucone. Dotyczy to przy tym przede wszystkim katolickiego establishmentu – począwszy od hierarchów, skończywszy na świeckich publicystach.

Główny blok teki tworzy pięć mocnych tekstów. Krzysztof Mazur analizuje porażkę JP2 w Polsce w 1991 roku, gdy dwaj przywódcy duchowi III RP − Leszek Kołakowski i Czesław Miłosz, a za nimi media i zwykli ludzie, wyraźnie odrzucili przesłanie Papieża.

Paweł Rojek porównuje sformułowane przez Grzegorza Górnego hasło „4R”, czyli „religia, rynek, rozsądek, rodzina”, z nauczaniem JP2, któremu chodziło raczej o to, by ludzie stali się kapłanami, prorokami i królami.

Marcin Kędzierski wykazuje zasadniczą błędność dominującej liberalnej interpretacji nauczania Papieża, która wskazuje na jego zgodę na kapitalizm. Jest to wyraźny zwrot przeciwko szkole Michaela Novaka, Richarda Neuhausa i Macieja Zięby.

Marek Przychodzeń argumentuje, że nie da się pogodzić nauczania papieskiego z dominującym obecnie modelem demokracji. Papież jego zdaniem był w krytyce współczesności bliski Leo Starussowi.

Wreszcie Michał Łuczewski pokazuje, jak zignorowaliśmy papieski mesjanizm, który był główną inspiracją pontyfikatu. To, jak daleko odeszliśmy od zrozumienia Papieża pokazuje kontrast między sławnym wezwaniem JP2 z Placu Zwycięstwa, a niedawną mową Bronisława Komorowskiego w tym samym miejscu.

W nowej tece także wiele innych tekstów poświęconych Papieżowi, szokujący wywiad z Janem Pawłem II, a także wykład Jarosława Kaczyńskiego, polemika Jana Woleńskiego i dyskusje wokół naszej niedawnej teki o postmodernistycznej Solidarności. 

Pressje
O mnie Pressje

Wydawca Pressji Strona Pressji www.pressje.org.pl Poglądy wypowiadane przez autorów nie stanowią oficjalnego stanowiska Pressji, stanowisko Pressji nie jest oficjalnym stanowiskiem Klubu Jagiellońskiego, a stanowisko Klubu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura